Ekonomi

‘Merkez’ yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı

ANKARA (İGFA) –Yılın üçüncü Enflasyon Raporu’nu açıklayan Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, enflasyonun kısa vadede kesintili bir artış göstereceğini ve 2024’te düşüş için yer oluşturduklarını söyledi.

Merkez Bankası’nın temel hedefinin fiyat istikrarı olduğunu belirten Hafize Gaye Erkan, “Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırmayı kademeli olarak güçlendireceğiz. Ana hedef doğrultusunda tüm araçlarımızı kararlılıkla kullanmaya devam edeceğiz.” Parasal sıkılaştırma sürecini desteklemek için seçici kredi ve niceliksel sıkılaştırma kararları aldık, almaya da devam edeceğiz” dedi.

Enflasyonda beklenen düşüş ve istikrar dönemlerinden önce bir geçiş döneminde olduklarını belirten Erkan, “Geçiş sürecinde piyasalar kendi iç dinamiklerinde dengeleniyor. Enflasyon kısa vadede döviz kuru nedeniyle kesintili bir artış gösterecek. Uygulandığında göreli fiyatlardaki süreksiz düzeltmelerin yerini döviz kuru istikrarı, iyileşen cari hesap istikrarı, mali disiplin, sermaye akımlarında kalıcı güçlenme ve rezerv artışı alacaktır. Enflasyonla mücadele sürecinde enflasyonun ana eğilimi ve beklentiler dengeli bir şekilde iyileşmeye başlayacak” dedi.

2025 sonrasını istikrar döneminin başlangıcı olarak gördüklerini belirten Erkan, bu dönemde enflasyondaki gerileme hızlanırken öngörülebilirliğin artacağını ve kalıcı olarak gerileyen enflasyona yatırımların ve nitelikli büyümenin eşlik edeceğini kaydetti.

habereldivan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu