Haber

Paris olaylarının görgü tanığı Selçuk Demir, şunları söyledi: Fransız hükümeti PKK’ya hoşgörü gösteriyor.

Fransa Türkiye’de Ahmet Kaya Kültür Merkezi yakınında bir saldırganın açtığı ateş sonucu 3 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi yaralandı. Bölgede yaşayan avukat Selçuk Demir, olayın ardından PKK yandaşlarının Paris sokaklarını ateşe vermesini Haberler.com Youtube kanalında değerlendirdi.

“FRANSA, PKK’YA YUMUŞAK SUNUYOR”

Demir, yaptığı açıklamada, “Bu olaylar sonucunda Fransız makamlarının PKK’ya karşı daha sert davranacağını düşünmüyorum. Fransa, Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG lehine politikalar izliyor. Ve ne yazık ki Fransız iç siyaset kendi topraklarında PKK’ya karşı daha yumuşak bir tavır sergilemeye uygundur.”

“İÇ HUZURUNUZU BOZAYMAZSINIZ”

Açıklamalarının devamında AB ve Fransa’nın terör örgütü olarak tanımladığı bir gruba böyle bir hoşgörü gösterilmesinin kabul edilemez olduğuna işaret eden Demir, “Cumartesi günü yaşanan olaylar bu hoşgörülerin sonucudur. Yapamazsınız. Dış politikanızda bazı çıkarlar uğruna iç huzurunuzu bozun, bence burada Fransa’da bir terslik var’ dedi.

FRANSA’DA NE OLDU?

Paris’in 10’uncu semtindeki Enghien Caddesi’ndeki Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne 23 Aralık Cuma günü silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 3 kişi öldü, 4 kişi yaralandı. Kültür merkezinden ayrıldıktan sonra Awesta isimli Kürt restoranına ve bir berber dükkanına saldıran saldırgan, dergi değiştirmek isterken berber görevlileri tarafından etkisiz hale getirildi. Yakalanan 69 yaşındaki saldırgan William M.’nin geçen yıl Paris’te göçmen çadırına saldırmaktan yargılandığı ve kültür merkezine düzenlenen saldırıdan 11 gün önce denilen denetim kuralıyla serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu