Ekonomi

“Güvercin geri dönüş fiyatlandırması yanıltıcı olabilir”

Deutsche Bank’a göre tahvil piyasalarında Fed’in “güvercin politikalarına döneceği” yönündeki fiyatlamalar yanlış bir beklentiye işaret edebilir.

Bankanın makro stratejisti Henry Allen notunda, Fed’in mevcut sıkılaştırma döngüsünde en az yedinci kez tahvil piyasalarında “güvercin dönüşünü” fiyatlandırdığını hatırlattı.

Allen, “Buradaki sorun, bu beklentilerin güvercin bir dönüşü daha az mümkün kılmasıdır” dedi. “Bu beklentiler finansal koşulları yumuşattıkça merkez bankaları enflasyonu düşürmek için yeniden sıkılaştırmanın gerekli olduğunu hissedebilir.”

Fed Lideri Jerome Powell’ın son faiz kararı sonrasında sıkılaştırma döngüsünün sona yaklaştığı yönündeki açıklaması tahvil getirilerini aşağı çekti. Geçtiğimiz hafta ABD ekonomisinin sınırlı sayıda tarım dışı istihdam yaratması da bu atmosferi destekledi.

Piyasalar Fed’in gelecek yıl 92 baz puanlık faiz indirimini fiyatlarken, Fed üyelerinin medyan beklentisi 50 baz puanlık bir indirim yönünde. Allen’a göre enflasyonun merkez bankası hedefinin oldukça üzerinde olması, faiz indirimi için en azından şimdilik erken olduğunu gösteriyor.

haber-bogazliyan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu